הסכנות באינטרנט

 

האינטרנט הוא כלי יעיל במיוחד עבורנו, הן מבחינה שימושית והן מבחינה חברתית. בימינו, אנשים רבים מאד עושים שימוש יומיומי באינטרנט, ונהנים מן המידע ומן האפשרויות שהוא מספק להם. אולם במקביל ליתרונות הגדולים של האינטרנט, מכילה הרשת גם סכנות גדולות מאד. הסכנות באינטרנט נוגעות לכולם, אולם במרבית המקרים נהוג לדבר על הסכנות האורבות דווקא לילדים ברשת.

 

מדוע דווקא ילדים?

 

ילדים מטבעם הם תמימים, הם נוטים לסמוך על אנשים אחרים ולפרש דברים בצורה תמימה. מאחר שכך, הם עלולים להסתבך בפיתויים שונים ברשת, לא לדעת להיזהר מסכנות שונות, להיחשף בקלות לתכנים שאינם מתאימים לגילם, וכדומה. לכן, האזהרות לגבי הסכנות באינטרנט מקבלות משנה תוקף כאשר מדובר בילדים. חשוב מאד לחנך את הילדים להרגלי גלישה נכונים, ולעקוב אחרי הרגלי הגלישה שלהם ואחרי התנהגויות חריגות, על מנת למנוע נזקים חמורים אשר עלולים להתרחש ברחבי הרשת.

 

הסכנות באינטרנט – מהן?

 

הסכנות באינטרנט רבות ומגוונות, ונמנה כאן רק כמה מהן:

 

חשיפה לתכנים שאינם הולמים – על האינטרנט אין שום פיקוח, מה שמביא לכך שילדים וגם מבוגרים עלולים להיחשף למידע ולתמונות שאינם הולמים את גילם, ושאינם הולמים אנשים הגונים כלל. תכנים כאלה עשויים להיות, למשל, תכנים פורנוגראפיים מסוגים שונים, החל מטקסטים, דרך תמונות ועד לסרטים; תכנים בלתי חוקיים, כמו עידוד והדרכה לגבי שימוש בסמים קלים וקשים, הדרכה לייצור נשק, ועוד.

בריונות וסחיטה – ילדים גולשים לעיתים קרובות בפורומים ובצ'אטים, לעיתים קרובות גם בחדרים פרטיים, שבהם השיחות אינן גלויות. במקרים כאלה, בריוני רשת עלולים לפתות את הילד לספר פרטים אישיים על עצמו, ולאחר מכן לסחוט אותו באיומים שונים ולגרום לו לבצע פעולות חמורות שונות. גם השפלות מצד ילדים אחרים נפוצות מאד ברשת, ועלולות לגרום לנזקים נפשיים חמורים.

פגיעות מיניות – פושעים אינטרנטיים רבים עלולים לפתות את הילדים לשוחח ולאחר מכן להיפגש, מה שעלול להוביל לפגיעות מיניות, ובמקרים שונים אף לפגיעות בנפש, חלילה.

הימורים – הימורים של קטינים אינם חוקיים, אולם ברשת הכל יכול להיות. ילדים עלולים להיסחף למשחקי הימורים ואף להשתמש לשם כך בכרטיסי האשראי של ההורים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.