וירוסים ואנטי וירוס

המחשב מתנהג מעט מוזר, הכל נהפך איטי, המחשב חדש והביצועים גרועים? אם חלק מהתשובות או כולן נכונות כי אז הסיכוי שנדבקתם בוירוס, ואו מזיק אחר שנועד מלכתחילה להיזיק למחשבכם הוא רב.

אם כך הדבר, מהן הדרכים להילחם בתופעה ואיך בכלל אדע כי נדבקתי במשהו? קצת ועל קצה המזלג ההתמודדות עם התופעה.

 שלב ראשון:

יש לנתר את שורש הבעיה בכך שאשאל את עצמי מס' שאלות.

 • האם המחשב חדש חדש ואינני מבסוט מהביצועים? אם התשובה היא כן כי אז יכול להיות שיש בעיה בהתקני המערכת ואו בהתקנת מערכת ההפעלה ולאו דווקא מזיק. אם בכל זאת אתה משוכנע/ת שהכל תקין מבחינת ההתקנים המשיכו הלאה.
 • האם התחברנו לאינטרנט? כי אז הסיכוי להידבק בוירוס גדול ומשמעותי ממחשב ללא אינטרנט.
 • במידה ואני מחובר לאינטרנט, האם הורדתי לאחרונה תוכנה/קובץ שלא הייתי משוכנע באמיתותו? האם שמתי לב שמאז שהתקתי תוכנה ואו קובץ עלום כלשהו המחשב הפך את עורו?
 • האם על המחשב מותקן תוכנת אנטי וירוס, תוכנה לזיהוי מזיקים? פיירוול?
 • האם המחשב נמצא במקום של רשת מחשבים שאולי אחד מהם נגוע ואני בעצם נדבקתי ממנו?

כמובן שיש עוד לא מעט שאלות אותן ניתן לשאול אך לא נלאה אתכם כאן, מה שכן חשוב הוא לאתר את שורש הבעיה.

 שלב שני:

הדרך היעילה להילחם בוירוסים והמזיקים הם להתקין מערכות הגנה שיאפשרו לעבודה חלקה ללא התערבותכם. אם המחשב חדש ואו אחרי פירמוט (התקנה מחודשת) כדאי ורצוי להתקין מערכת הגנה הכוללת בתוכה אנטי וירוס, מזיקים ופיירוול (מה שנקרא בשפת החברות security edition) גם כאן לחברות המובילות יש יותר מה להציע מבחינת התמודדות יעילה יותר עם מירב המזיקים ולתת הגנה מירבית. מן הסתם חברות אלה גם גובות תשלום בהתאם

כשתוכנה של אחת מהחברות הידעות כגון: Norton ,Eset ,Kaspersky ,Panda וכו' יכולה לעלות החל מ- 100 שקלים לתחנה בודדת ועד אלפי שקלים לתחנות בכוללות מערכת מורכבת יותר כגון בחברות ומשרדים. ישנם גם תוכנות חינמיות או זולות מאוד היודעות לתת פיתרון לא רע בכלל, אבל יש לסייג שהם אינם מספקות פתרון ארוך טווח וטיפול יעיל לאורך זמן. בין החברות המומלצות נציין את Avira (antivir) , AVG Free , Avast והתוכנה של מיקרוסופט Essential.

הערה: לא כל תוכנה יודעת לטפל גם בוירוסים וגם במזיקים ( סוסים טרויינים, רוקטים, פישינג וכו…) צריך לתכנן נכון ומראש את המערכת אותה נרצה לרכוש/להתקין במחשב.

במידה והמחשב אינו חדש ולפתע קיבלתם התקפה בדמות תוכנות שלא פועלות, ריסטרטים משונים, איטיות מעצבנת ועוד ולא מותקן לכם מערכת הגנה בדמות אנטי וירוס כי אז יש לבצע בדיקות מקיפות יותר. נציין שלהתקין אנטי וירוס לאחר שהמחשב נתקף הוא פתרון לא יעיל שמצליח רק ב- 50 % ולא יותר, הסיבה היא שהוירוס משייך עצמו לקבצים חיונים במערכת ומשבש/מוחק/דורס אותם והאנטי וירוס למרות שיזהה את המזיק לא יועיל לנזק. גם אם מותקן לכם אנטי וירוס כלשהו ועדיין הביצועיםם ככה ככה, יכול להיות שישנם וירוסים ואו מזיקים שהתוכנה לא זיהתה ורק תוכנה נוספת תעזור לפתור את הבעיה.

הערה: במחשבים ישנים מהדור הקודם מערכות הגנה יכולות לבדן להשפיע לרעה על תפקוד המחשב וזאת מכוון שתוכנות אלו כל הזמן רצות ברקע ומחלישות ממילא מחשב ישן.

 שלב שלישי:

על מנת לאפשר התמודדות עם התופעה נבצע מס' פעולות.

 • נוודא כי מותקן במערכת אנטי וירוס והוא זמין ומעודכן לחלוטין.
 • אם לאו אז דבר ראשון יהיה לסרוק את המחשב עד סופו ואת כל הכוננים במחשב. במקרה והאנטי וירוס סיים לסרוק ואו מלכתחילה היה מעודכן ולא מצא שום דבר כדאי להתקין אנטי וירוס נוסף (אפשרות לחינמיות) ואו לבצע סריקה און-ליין דרך אחת החברות הגדולות ( Kaspersky Trend Micro, נורטון ועוד) ולדעת אם המחשב נדבק. במקרים אלו אם הסריקה תגלה וירוסים היא רק תתריע ולא תמחק אלא תבקש מכם לרכוש את התוכנה. אבל זה בהחלט כלי שימושי לדעת מה קורה.
 • סריקה במצב בטוח ( Safe Mode F8) כך שנעלה את מערכת ההפעלה ללא דרייברים יכולה לנטרל טפילים לא רצויים ולתת למערכת האנטי וירוס לסרוק באחוזים גבוהים יותר וכך הסיכוי לעלות על המזיק גבוה ביותר.
 • ניגשים לשורת הפקודה בחלונות ומקלידים MSCONFIG ולאחריו ENTER. בחלון שנפתח ניגשים ל- Startup ומסירים משם את כל הצ'ק בוקסים המסומנים, מאשרים ב – Aplly ומאתחלים את המחשב. כל הדרייברים שעולים אם המחשב לא יעלו כעת ועכשיו נוכל לבדוק אם המחשב "רץ" לנו רגיל. אם כן, כנסו שוב לפקודה והחזירו כל פעם צ'ק בוקס אחד, ותמשיכו בבדיקה.
 • ביצוע שיחזור מערכת הן ע"י התוכנה המובנית במערכות חלונות ואו דרך תוכנה צד ג' כגון אקרוניס, Hirens Boot CD ודומיהם.
 • במצב שבו לא ניתן להשתלט על נזקי הוירוס ואו להסירו לחלוטין ,מומלץ כמובן לפרמט ( התקנה מחודשת של מערכת ההפעלה), זה פתרון אחרון ולא נורא כל כך כמו שנהוג לחשוב ( מאמר פירמוט יוסבר במאמר אחר) ולהתקין מערכת נקייה שתריץ את המערכת במצב Native.
 • הערה: במידה ומזיק כלשהו התפשט לכוננים אחרים, במחשב עצמו ואו ברשת, כי אז הדבר מצריך התייחסות שונה ובכך בהמשך.