אינטרנט עלול להיות מסוכן גם למבוגרים

האינטרנט וסכנותיו

בימינו, רובנו יודעים כי האינטרנט, על כל מעלותיו הרבות, טומן בחובו גם סכנות לא מעטות. אולם, במרבית המקרים שבהם מדברים על סכנות האינטרנט, ההתייחסות האי בעיקר לסכנות האורבות לילדים. ואמנם, ילדים, מעצם היותם קטנים, תמימים ולעיתים גם מרדנים, עלולים להיחשף לסכנות רבות ברשת האינטרנט. אולם חשוב לדעת, כי האינטרנט מהווה סכנה לא רק לילדים, אלא גם למבוגרים, וגם למבוגרים אשר מודעים לסכנות השונות ונזהרים.

סכנות האינטרנט למבוגרים

בריונות וסחיטה – על הנושא הזה רגילים לדבר בהקשר לילדים, אולם גם מבוגרים עלולים לסבול מהטרדות במייל, בפייסבוק ובפלטפורמות דומות. הודעות כאלה עלולות להיות משפילות, מציקות חודרות לפרטיות ואף להגיע לסחטנות.

פריצה למחשב – האקרים מומחים יכולים לפרוץ הן למחשבים פרטיים והן למחשבים של גופים גדולים כמו חברות ומשרדי ממשלה. האקרים אלו עלולים להיות עברייני סייבר מנוסים וותיקים, או אפילו בני נוער צעירים בעלי גישה למחשבים. הפריצה עלולה להיות מתוך שעמום בלבד, אולם היא גם עלולה להגיע מתוך כוונה תחילה לגרום נזק, אשר אכן עלול להיגרם.

גניבת מידע – ידועה גם בשם "פישינג". האקרים שונים יוצרים דפי אינטרנט או הודעות מייל אשר דומות בכל לדפים של אתרים מוכרים כמו של חברות סלולר, בנקים וכדומה. כאשר מקלידים בדף את הפרטים האישיים, ההאקרים מקבלים אותם ויכולים לעשות בהם שימוש.

תכנים לא הולמים – נושא זה מוכר בעיקר ביחס לילדים, אשר עלולים להיחשף בקלות לתכנים פורנוגראפיים, שכמובן אינם מתאימים להם. אולם גם מבוגרים עלולים להיתקל ברשת בתכנים שאינם הולמים אנשים הגונים, כמו למשל שידול לסמים ואף הדרכה מעשית לגבי שימוש בסמים מכל הסוגים, הדרכות לגבי ייצור נשק, קנייה או מכירה של נשק, וכן הלאה.

איך נמנעים מהסכנות הללו?

ראשית, הידיעה היא חצי הגנה. חשוב לשים לב לדברים שנראים חריגים. לפני שנותנים פרטים אישיים באינטרנט, חשוב לוודא שאכן מדובר באתר רשמי ומאובטח. אין לתת פרטים אישיים דרך הודעות מייל. חברות רציניות לעולם לא תבקשנה פרטים בצורה שכזו, ולכן חשוב להימנע ממתן פרטים בדרכים חריגות. במקרי הצורך, ניתן לחסום אתרים מסוימים באמצעות תוכנות סינון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.